National Officers

President – Charee Williams (Orlando)

Vice President – Ahli Moore (Atlanta)

Secretary – Byrnes Guillaume (West Palm Beach)

Treasurer – Kimberly Jackson (Tallahassee)

Immediate Past President – Eric Friall (Tallahassee)

Board Chairperson – Erika Green Kegler (Jacksonville)

Board Vice Chairperson – Milton Parris, Jr. (Miami-Dade)

Parliamentarian – Cassandra D. Jenkins (Tallahassee)

Board of Directors

Northwest Regional Representatives

Michele Burt (Leon County/Big Bend Region)

Ivy A. Baker (Leon County/Big Bend Region)

Charmaine W. Davis (Gadsden County/Big Bend )

Stephanie Kimbrough (Leon County/Big Bend Region)

LaQuisha Persak (Leon County/Big Bend Region)

 

Northeast Regional Representatives

Kimberly J. Miller (Jacksonville)

Dwight James III (Jacksonville)

Andre Williams (Jacksonville)

Stephanie Jones (Jacksonville)

 

Central Regional Representatives

Sheree Coote (Tampa)

Leah Mapp (Orlando)

Christopher Harris (Brandon)

Trae Ransome (Apopka)

 

Southern Regional Representatives

Tova Palomino (Broward County)

Evangeline Clarke (Broward County)

Guy Forchion (Dade County)

Kevin Prophete (Dade County)

 

Out of State Regional Representatives

Toddrick J. Rutledge (Los Angeles, CA)

Cynthia Carter (Houston, GA)

Toni Mobley (Slidell, LA)

Arsene Frederic (DC/Maryland/Virginia)

Russ Hill Jr. (Phoenix, AZ )

Georgia Regional Representatives

Kyle Hires (Atlanta, GA)

Ariel Coleman (Atlanta, GA)

Davida Matchett (Decatur, GA)

Jolita Carter (Atlanta, GA)

Shayla Perry (Stone Mountain, GA)

Ex-Officio Board Members

  • Black Student Union President – Jaze' Shaw-Young

  • FSU Student Affairs – Sierra Turner (Designee)

  • FSU Alumni Association President – Lindsey Alligood (Designee)

  • President & CEO, Seminole Boosters – Eric D. Carr (Designee, VP of Development Coordination, Training & Oversight – Based in Orlando)

National Committees

Bylaws Committee

  • Cassandra D. Jenkins (Parliamentarian) – Chairperson

  • Byrnes Guillaume (Secretary)

  • Adner Marcelin

  • Mamie L. Davis

 

Budget and Finance Committee

  • Kimberly Jackson (Treasurer) – Chairperson

  • Marian Deadwiley

  • Joyce Morgan

  • Sylvia Williams

 

Board Development Committee

  • Cassandra D. Jenkins – Chairperson

  • Ahli Moore – Vice President (Focus on Strategic Planning)

  • Inez “Liz” Cohen

  • Angela Messam

  • Darrin Holloman

  • Matthew Carter

 

Membership and Chapter Development Committee

  • Erika Green Kegler (Board Chairperson)

  • Milton Parris, Jr. (Board Vice Chairperson)

  • Ivy A. Baker (Northwest)

  • Charmaine W. Davis (Northwest)

  • Kimberly J. Miller (Northeast)

  • Tonja Carter Burden (Southern)

  • Toddrick J. Rutledge (Out of State – Los Angeles)

  • Arthur Fleming (Out of State – Atlanta)

  • Sheila Fleming (Out of State – Atlanta)

 

Communications and Public Relations Committee

  • Briana Wilson – Co-Chairperson

  • Kara I. Payne – Co-Chairperson

  • Leroy Peck (Photographer)

  • Sheila Barnes-Williams (Photographer)

  • Black Student Union Representative (TBD)

 

Scholarship and Awards Committee

  • Michele Burt –Chairperson

  • BSU President (or Designee)

  • Billy Close

  • Kimberly J. Miller

  • Mary Smith

  • FSU Assistant Vice President for Financial Aid (Advisory)

 

Development/Fundraising Subcommittee

  • Eric Friall

  • Cassandra D. Jenkins

  • Kenneth M. Austin

  • Benjamin Crump

  • James Harris

  • Harold Uzzell

 

University Connection Committee

  • Eric Friall – Chairperson

  • Connie E. Jenkins-Pye – Co-Chairperson

  • Charee Williams (President)

  • Wayne Messam

  • Sandra Rackley

  • Brandon Bowden, Associate Vice President for Student Affairs (Advisory)

 

History, Traditions and Archives – Ad Hoc Committee

  • Kenneth M. Austin – Chairperson

  • Doby Flowers

  • Fred Flowers

  • Al Lawson, Jr.

  • Al Dennis

  • James “JT” Thomas

  • Beverly Williams

 

Dr. Martin Luther King, Jr. Celebration - Representatives

  • Michelle Burt

  • Charee Williams

  • Connie E. Jenkins-Pye